کالیبراسیون فلومتر

قبل از تعریف کالیبراسیون فلومتر توضیح کوتاهی در مورد خود فلومتر را یادآور می‌شویم. فلومتر یک دستگاه سنجش است که برای اندازه گیری دبی مایعات و گازها در کارخانه‌ها و تاسیسات صنعتی استفاده می‌شود. دبی به حجم عبوری سیال در واحد زمان که از طریق خطوط لوله، گلوگاه‌ها یا مجراها در یک زمان معین در حال حرکت است، اطلاق می‌شود. مهندسان کنترل و ابزار دقیق دبی را برای نظارت بر  شرایط حرکت سیال و تنظیم آن در بازدهی فرآیندها و دستگاه‌های صنعتی دارای جریان، اندازه‌گیری می‌کنند.

معرفی خط کالیبراسیون فلومتر شرکت فراسنج ابزار

در انیمیشن زیر فرایند تست و کالیبراسیون فلومتر که به تازگی در شرکت فراسنج ابزار به بهره‌برداری رسیده است، به شما معرفی شده است.

 

 

در مورد کالیبراسیون فلومتر باید گفت که در حالت ایده آل دستگاه‌های آزمایشی باید برای جلوگیری از خواندن نادرست، در دوره‌های زمانی مشخص تنظیم مجدد شوند. به عنوان مثال، اگر یک ترازو که کسی روی آن ایستاده نیست مقدار ۱۰ پوند را نشان می‌دهد نیاز دارد که مجدداً کالیبره شود تا مقدار اولیه صفر را نشان دهد. در تنظیمات صنعتی، فلومترها بطور دوره‌ای کالیبره می‌شوند تا از صحت اندازه‌گیری آن‌ها اطمینان حاصل شود و مشخص شود که عملیات به صورت ایمن و به موقع انجام می‌شود.

تعریف کالیبراسیون فلومتر

کالیبراسیون فلومترها، فرایند مقایسه با مقیاس از پیش تعیین شده یا سنجش یک فلومتر با مقیاس استاندارد اندازه‌گیری و تنظیم آن برای مطابقت با استاندارد است. کالیبراسیون یک جنبه اساسی ابزار دقیق در طیف گسترده‌ای از صنایع است که نیاز به اندازه‌گیری با دقت بالا و با درصد ناچیزی خطا دارد. برای مثال می‌توان صنایع نفت، گازو پتروشیمی را نام برد. فلومترهای جریان با مقایسه و تنظیم اندازه‌گیری آن‌ها برای مطابقت با یک استاندارد از پیش تعریف شده، کالیبره می‌شوند. تولید کنندگان فلومتر به طور معمول محصولات خود را بعد از تولید کالیبره می‌کنند یا برای تنظیم آن‌ها را به یک مرکز کالیبراسیون مستقل می‌فرستند.

کالیبراسیون فلومتر و کالیبراسیون مجدد

بحث کالیبراسیون فلومتر شامل مقایسه‌ی اندازه‌گیری فلومتر در حال کار با دستگاه اندازه‌گیری جریان استاندارد در همان شرایط و تنظیم مقیاس فلومتر برای مطابقت نزدیک با استاندارد است.

اما کالیبراسیون مجدد فلومتر، به معنی کالیبراسیون دوره‌ای یک فلومتر است که در حال استفاده است. کالیبراسیون مجدد فلومتر به صورت دوره‌ای ضروری است زیرا خوانش فلومترها به دلیل شرایط متغیر درگیر در فرآیندهای صنعتی به مرور زمان از نامعتبر می شوند.

تفاوت اصلی بین این دو روش در این است که کالیبراسیون، قبل از ارسال فلومتر برای نصب و استفاده از آن انجام می‌شود در حالی که کالیبراسیون مجدد پس از مدت زمان خاص کارکرد فلومتر به صورت دوره‌ای انجام می‌شود. از ابزارهای نرم افزاری نیز می‌توان برای تأیید صحت اندازه‌گیری‌ها پس از کالیبراسیون یک فلومتر استفاده کرد.

نحوه کالیبراسیون یک فلومتر

کالیبراسیون فلومتر مایعات می‌تواند به روش‌های مختلفی انجام شود، اما این روش‌ها همیشه شامل مقایسه و تنظیم فلومتر تحت آزمایش برای مطابقت با یک استاندارد است. برای مثال در کشورهایی مانند آمریکا، کالیبراسیون به دست آمده از انستیتوی ملی استاندارد و فناوری (NIST) استاندارد مورد قبول است در حالی که برای اکثر کشورهای اروپایی، استاندارد کالیبراسیون از آزمایشگاه Van Swinden در هلند استخراج می‌شود.

برخی از پرکاربردترین روش‌های کالیبراسیون فلومتر شامل موارد زیر است:

  • اول کالیبراسیون مستر
  • دوم کالیبراسیون گرانشی(ثقلی)
  • سوم کالیبراسیون پیستونی پروور

کالیبراسیون فلومتر مستر (مرجع)

در این روش کالیبراسیون، سنجش فلومتر تحت آزمایش را با یک فلومتر کالیبره  شده در استاندارد جریان مورد نظر یا همان “فلومتر مستر” انجام می‌دهد  و کالیبراسیون مطابق با آن تنظیم می‌شود. فلومتر اصلی معمولاً دستگاهی است که کالیبراسیون آن بر روی یک استاندارد ملی یا بین المللی تنظیم شده است.

کالیبراسیون فلومتر مستر

برای انجام کالیبراسیون با فلومتر مستر:

فلومتر مرجع را به صورت سری با فلومتر مورد بررسی قرار دهید. با استفاده از عبور حجم ثابتی از مایع، قرائت‌های فلومتر مرجع و فلومتر تحت تست را با یکدیگر مقایسه کنید. فلومتر مورد آزمایش را کالیبره کنید تا با کالیبراسیون فلومتر مرجع مطابقت داشته باشد.

کالیبراسیون فلومتر گرانشی (ثقلی)

کالیبراسیون گرانشی یکی از دقیق‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین روش‌های کالیبراسیون فلومترهای حجمی و جرمی است. روش کالیبراسیون گرانشی برای کالیبراسیون فلومترهای مایعات در صنایع نفت، تصفیه آب و پتروشیمی ایده آل است.

کالیبراسیون فلومتر گرانشی (ثقلی)

برای انجام یک کالیبراسیون گرانشی:

مقدار کمی از مایع فرایند مورد نظر را در یک ظرف آزمایش قرار داده و در مدت زمانی مشخص مثلاً ۶۰ ثانیه که مایع در جریان است آن را به دقت وزن کنید. برای به‌دست آوردن یک اندازه‌گیری دقیق از وزن مایع مورد آزمایش از مقیاسی کالیبره شده استفاده کنید. پس از اتمام دوره آزمایش، مایع مورد آزمایش را درون یک ظرف تخلیه کنید. با تقسیم وزن آن بر مدت زمان آزمون، مقدار دبی را بدست آورید. دبی جریان محاسبه شده را با دبی جریان نشان داده شده توسط فلومتر مقایسه کرده و در صورت نیاز آن را با میزان دبی جرمی محاسبه شده تنظیم کنید.

کالیبراسیون فلومتر پیستون پروور

در روش کالیبراسیون پیستون پروور، یک حجم مشخص از سیال از طریق یک فلومتر تحت آزمایش عبور داده می‌شود. پیستون پروور وسیله ای استوانه‌ای شکل با قطر داخلی مشخصی است. پیستون پروور دارای پیستونی است كه با جابجایی مثبت، دبی حجمی ایجاد می كند. روش پیستون پروور برای کالیبراسیون فلومترهای آلتراسونیک، کالیبراسیون فلومترهای سوخت، و کالیبراسیون فلومتر جریان توربین‌ها  که نیاز به درجه بالایی از دقت دارند ایده آل است.

کالیبراسیون فلومترپیستون پروور

برای انجام کالیبراسیون پیستون پروور:

مقداری از سیال فرآیند را در پیستون پروور و فلومتر مورد تست قرار دهید. با ضرب قطر داخلی پیستون پروور در طول مسیری که پیستون در آن حرکت می‌کند، حجم مایع که در پیستون جابجا شده است، را بدست آورید. این مقدار را با  مقدار اندازه گیری شده توسط  فلومتر خود مقایسه کنید و کالیبراسیون فلومتر خود را بر این اساس تنظیم کنید.

راه‌اندازی سیستم جدید کالیبراسیون ثقلی شرکت فراسنج ابزار

شرکت فراسنج ابزار، ضمن انجام فرایند کالیبراسیون به روش مستر فلومترها مطابق استاندارهای روز، به زودی از خط تست پیشرفته‌ی کالیبراسیون ثقلی نیز بهره‌برداری خواهد نمود. برای دریافت اطلاعات بیشتر از طریق این لینک با شرکت تماس حاصل فرمایید.

گردآوری و تدوین: واحد تحقیق و توسعه شرکت فراسنج ابزار، مهدی سلیمانی، ۱۳۹۹/۱/۴

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image